Kwiecień 09 2020 14:48:14
PG APRS
kontakt
pogodynka
polecam
RTL-SDR pierwsze wprawki
SQ5OBU
W Burzeninie nocne rozmowy zeszły m/n na wątek odbiorników SDR i zakiełkował we mnie pomył stworzenia panadaptera do mojego yaesu ft-950.
Zakupiłem od Ali moduł RTL2832u r820t2 za 21€ i dziś poczyniłem pierwsze próby skonfigurowania, póki co wyłącznie samego odbiornika. Dzięki opisowi Kolegi SQ6NET dość szybko udało mi się go uruchomić bez większych przygód i posłuchać co w trawie piszczy...
Teraz czekam na przewód zakończony wtykiem TMP...

Burzenin 2019
SQ5OBU

Początek września, to jak co roku termin Zjazdu Technicznego SP w Burzeninie.

Kolejny raz uczestniczyłem w nim jako "gość" z PA, co wiązało się z długa podróżą, niemniej widok znajomych twarzy i atmosfera imprezy nagradzają wszelkie niedogodności.

To było kilka wspaniałych dni i już czekam na przyszłoroczną edycję...

 
Tm-d710 modyfikacja gps/bt
SQ5OBU

Przez lata używania tmd710 jako odbiornika GPS używałem nawigacji Garmin nuvi . 

Zaletą tego rozwiązania były wyświetlane bicony na ekranie  nudzi, wadą jego rozmiary i kilometry kabli.

Kiedy kilkanaście dni temu zauważyłem że kolejne urządzenie wykazuje oznaki zużycia postanowiłem poszukać innego rozwiązania.  Internet podsunął kilka rozwiązań, ale inspiracją okazał się ten film

Pierwsze próby powiązania tmd710  z  tabletem via bt okazały się udane,  czego efektem była decyzja o modyfikacji kenwood,a i zamontowaniu w panelu  modułów gps i bt. 

Dzięki pomocy Grzegorza SP7VLM i Marcina SQ5OMO realizacja pomysłu  zakończyła się sukcesem, a kenwood znakomicie współpracuje  z aplikacjami aprsdroid i backcountry nawigator.
Kilka zdjęć z realizacji projektu do oglądnięcia w tej galerii.


Zewnętrzny s-metr do ft-857
SQ5OBU
cobweb vs. diamond hvf5
SQ5OBU
Kilka dni temu na szybko zrobiłem porównanie cobweba i pionowego r7. Ponieważ jednak cushcraft wymaga reanimacji trapu na 30m, zastąpiłem go tymczasowo diamondem HFV5.

Test obarczony jest błędem wynikającym z faktu, iż hfv5 stroi bardzo wąsko, co jeszcze bardziej wpływa na jego nieskuteczność...

ant 1- cobweb

ant 2- diamond