Kwiecień 01 2020 11:43:34
PG APRS
kontakt
pogodynka
polecam
Software

Prócz instalacji antenowych i trx'ów niezbędnym wydaje się posiadanie przez operatora kilku programów komputerowych potrzebnych do obsługi swojej stacji. W dobie komputerów i powszechnego internetu nie jest problemem znalezienie oprogramowania do logowania, poglądu danych, sterowania antenami czy samym trx'em, do pracy w zawodach czy do dyplomu PGA. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Do sterowania moimi urządzeniami z platformy WINDOWS stosuję jeden z dwóch najpopularniejszych progamów: HAM Radio de Luxe, który pozwala mi na szybkie dojście do niektórych funkcji dość głeboko ukrytych w przyjaznym menu yaesu ft-857 :)
Mimo iż HRD jako jedną z możliwości posiada opcję logowania, to jednak przyzwyczajenie robi swoje i do tego wykorzystuję inny soft, a mianowicie logger32.
Loger wydaje się z początku programem mało przyjaznym, ale kilka dni obsługi pozwala na dostrzeżenie jego zalet. Jest równiez podatny na współprace z innym oprogramowaniem, co pozwala na bardzo dużą rozbudowę funkcjonalności.

Jednym z głównych dostarczycieli programów działających z loggerem, a także spolszeń i plików pomocy dla tego narzędzia jest Marek SP7DQR, a jego strona powinna być jedną z obowiązkowych pozycji w Twoim komputerze

 

Dla użytkowników LINUXA również powstaje coraz więcej oprogramowania pozwalającego na zarządzanie trx'e czy logowanie. Po przetestowaniu kilku za najwygodniejszy dla moich potrzeb uznałem soft Kolegi OK2CQR: CQRLOG

 

 

Program nie jest wprawdzie takim kombajnem jak w/w pod okna, ale wciąż rozwijany przez autora zapewnia obsługę na bardzo dobrym poziomie. Program juz zapewnia obsługę LOTW, a w następnych wersjach ma pojawić się pełna obsługa eQSL

Dla emisji cyfrowych pod linuxem wybrałem program FLDIGI, który wydany został również na platformę microsoftu... Jest to bardzo dobry program, posiada w pełni edytowalne makra, zczytywanie danych z qrz.com czy monitor pasm.

 


W menu z lewej strony znajdziesz kilka odnośników do pomocnych programów...