Kwietnia 30 2025 08:32:05
APRS
kontakt
pogodynka
polecam
Pożegnanie Lata z Radiem
SP5PRF

W terminie od 11IX do 16IX wraz z Kolegami z klubu SP5PRF będe pracować z miejscowości KIKÓŁ. Skrót do PGA to LP05 (gmina nieaktywna), qth locator: JO92NV. Aktywności planujemy we wszystkich pasmach KF.

Zapraszam do łączności.

Wakacji cd.
SQ5OBU

Urlop nieubłaganie dobiega końca, czas na pierwsze podsumowania. Mimo złamania masztu udało się postawić jego dolne 6m i powiesić na nim anteny. Dipol sprawował się bardzo różnie, w zalezności od stopnia wilgotności gleby... Tym razem chyba nie narzekam na brak słońca, przynajmniej moja Lepsza Połowa nie wymagała czasochłonnych wycieczek, hi hi...

DuoYagi  4m nad gruntem pozwoliła na prawie codzienne poranne odsłuchiwanie sr5w i sporadycznie sr5wa z odległości około 155km w lini prostej, podczas gdy niewielki duoGP wykazywał kompletną ciszę...

 

Moja Lepsza Połowa uznała to za dewiację, bo w sumie to nie wiem czego mi bardziej żal:

masztu, czy porysowanego auta... ;)

Wakacje z radiem
SQ5OBU

Dotarłem wczoraj do 2 okręgu i rozpakowywanie rozpocząłem od instalacji anten. Pierwszym sukcesem było złamanie 10m masztu... Zapewne znacząco zmniejszy to szanse na qso via sr5wa, na które miałem nadzieję. Póki co rozciągnąłem druty na 7, 14 i 21MHz... Zobaczymy co przyniesie przyszłość. :)

 

Krótkofalarstwo: moja pasja
SQ5OBU

Krótkofalarstwo, czyli pasja dla nielicznych


Krótkofalarstwo, czyli pasja dla nielicznych

Krótkofalowiec(źr. Wikipedia, lic. CC)

O krótkofalarstwie, czyli hobby polegającym na nawiązywaniu łączności radiowych na wydzielonych pasmach radiowych rozmawialiśmy w "Czwartym wymiarze" z krótkofalowcem Tomaszem Zagórą.

UKE o CB
Sieć

Na stronach UKE pojawił się komunikat zwracający uwage cb radiowców na sposób użycia radia w Niemczech. Urzad w osobie ins. Marka Ambroziaka przypomniało obowiązujące przepisy... KLIK

Uwagę zwraca poniższa informacja:

Urząd Komunikacji Elektronicznej przypomina, iż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu z dnia 3 lipca 2007 r. w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia (Dz. U. Nr 138, poz. 972 z późn. zm.) nie wymaga pozwolenia radiowego używanie urządzeń nadawczych lub nadawczo-odbiorczych Radia Obywatelskiego CB wyłącznie w zakresie częstotliwości 26,960 - 27,410 MHz, pracujących z modulacją częstotliwości lub amplitudy (FM/AM/SSB) z mocą wyjściową nadajnika do 4 W dla FM i AM, oraz z mocą 12 W (PEP) dla SSB, [b]na max. 40 kanałach o częstotliwości środkowej (nośnej) od 26,965 MHz do 27,405 MHz z odstępem sąsiedniokanałowym wynoszącym 10 kHz [/b]i spełniających inne wymagania określone w normach przenoszących normy: ETSI EN 300 135 - dla FM i ETSI EN 300 433 dla AM i SSB.

która pierwszy raz od bardzo dawna bardzo jasno określa jaki raster powinniśmy stosować na paśmie 11m. Dotychczas stosowany "zerowy", jak wynika z powyższego jest nieprawidłowy i powinien być zastąpiony "piątkowym" zgodnie z podanymi regulacjami prawnymi.

Wątpliwości jednak wzbudza fakt że w urządzeniach legalnie sprzedawanych w Polsce standard PL jest określany jako -5kHz. A i ilość sprzetu pracującego w "zerach" jest tak ogromna, że chyba bardzo długo przyjdzie nam czekać na dostosowanie się do Europy..

 

II zlot Twierdza
Sieć

Informacja z dnia 10.06.2011

W związku z brakiem porozumienia z właścicielem terenu w Twierdzy Modlin informujemy, że II Zlot Krótkofalowców nie odbędzie się w przewidzianym miejscu i terminie. Możliwe jest skromne spotkanie grillowo-ogniskowe, miejsce ogniska jest właśnie ustalane.

Przemek SQ5NWR

 

 

Małe bum na słoneczku
Newsy

Kolega Romek podesłał taki obrazek z sugestią wypisania urlopu w najbliższym czasie..

Szczegóły: KLIK

a