Wrzesień 17 2019 08:26:55
PG APRS
kontakt
pogodynka
polecam
Burzenin 2019
SQ5OBU

Początek września, to jak co roku termin Zjazdu Technicznego SP w Burzeninie.

Kolejny raz uczestniczyłem w nim jako "gość" z PA, co wiązało się z długa podróżą, niemniej widok znajomych twarzy i atmosfera imprezy nagradzają wszelkie niedogodności.

To było kilka wspaniałych dni i już czekam na przyszłoroczną edycję...

 
Tm-d710 modyfikacja gps/bt
SQ5OBU

Przez lata używania tmd710 jako odbiornika GPS używałem nawigacji Garmin nuvi . 

Zaletą tego rozwiązania były wyświetlane bicony na ekranie  nudzi, wadą jego rozmiary i kilometry kabli.

Kiedy kilkanaście dni temu zauważyłem że kolejne urządzenie wykazuje oznaki zużycia postanowiłem poszukać innego rozwiązania.  Internet podsunął kilka rozwiązań, ale inspiracją okazał się ten film

Pierwsze próby powiązania tmd710  z  tabletem via bt okazały się udane,  czego efektem była decyzja o modyfikacji kenwood,a i zamontowaniu w panelu  modułów gps i bt. 

Dzięki pomocy Grzegorza SP7VLM i Marcina SQ5OMO realizacja pomysłu  zakończyła się sukcesem, a kenwood znakomicie współpracuje  z aplikacjami aprsdroid i backcountry nawigator.
Kilka zdjęć z realizacji projektu do oglądnięcia w tej galerii.


Zewnętrzny s-metr do ft-857
SQ5OBU
cobweb vs. diamond hvf5
SQ5OBU
Kilka dni temu na szybko zrobiłem porównanie cobweba i pionowego r7. Ponieważ jednak cushcraft wymaga reanimacji trapu na 30m, zastąpiłem go tymczasowo diamondem HFV5.

Test obarczony jest błędem wynikającym z faktu, iż hfv5 stroi bardzo wąsko, co jeszcze bardziej wpływa na jego nieskuteczność...

ant 1- cobweb

ant 2- diamondAPRS, bluetooth i kasety video...
SQ5OBU
Kilkanaście dni temu wpadł mi w oko film nagrany przez KI5CYW, który podłączył ft400 via bluetooth z aprsdroid. Dodatkowo waypoint wyświetlał na mapie wykorzystując do tego program BackCountry Nav, który oferuje wsparcie dla aprs.

Jakoś tak przez przypadek zamówiłem u chińczyka adapter rs/bl, a że przesyłka dotarła dzisiaj, to spróbowałem zrobić to samo z wykorzystaniem leciwego galaxy tab3 i dwóch kenwood'ów: tm-d700 i tm-d710

O dziwo (o dziwo nic nie schrzaniłem) udało się.

TM-D710 bez kłopotu przekazywał dane przy działającym tnc. W przypadku 700-tki, która jak wiadomo dysponuje pasywnym portem com, pakiety wysyłane są w trybie modemu, co skutkuje brakiem dekodowania ramek na ekranie trx'a i wyłączeniem nadawania własnych bikonów.