Listopad 20 2019 12:36:32
PG APRS
kontakt
pogodynka
polecam
CQ WW SSB 2019
SQ5OBU

Kolejna edycja CQ WW przeszła do historii. Tym razem na zabawę poświęciłem kilka godzin w sobotę i kilka w niedzielę. Podobnie jak w edycji 2018 ograniczyłem się tylko do pasma 20m. Warunki nie powalały, ale mimo wszystko udało się zrobić 199 QSO's. W porównaniu z zeszłym rokiem to wzrost o 99%. Vertical R-7 dawał sobie całkiem nieźle radę i zdecydowanie więcej słyszał od używanego wcześniej cobweb'a . Po cichutku liczę na kolejną niespodziankę, jaka zastała mnie na stronie contestu, gdy nieśmiało wklepałem swój znak z wyszukiwarkę wyników... ;-)

FT-950 + SDR panadapter
SQ5OBU
Zgodnie z zapowiedzią w pierwszej wolnej chwili po odebraniu kabla pozwalającego na podłączenie sdr'a do ft-950 pokusiłem się o dokonanie tej modyfikacji.
Korzystając z podpowiedzi Jacka SQ5AAG i opisu instalacji wykonanej przez Artura SP3NYC na forum SP7PKI udało się poskładać wszystkie klocki i uruchomić. Na razie ograniczyłem się do skonfigurowania trx'a z Ham Radio de Luxe i HDSDR.
Efekty do zobaczenia poniżej:

RTL-SDR pierwsze wprawki
SQ5OBU
W Burzeninie nocne rozmowy zeszły m/n na wątek odbiorników SDR i zakiełkował we mnie pomył stworzenia panadaptera do mojego yaesu ft-950.
Zakupiłem od Ali moduł RTL2832u r820t2 za 21€ i dziś poczyniłem pierwsze próby skonfigurowania, póki co wyłącznie samego odbiornika. Dzięki opisowi Kolegi SQ6NET dość szybko udało mi się go uruchomić bez większych przygód i posłuchać co w trawie piszczy...
Teraz czekam na przewód zakończony wtykiem TMP...

Burzenin 2019
SQ5OBU

Początek września, to jak co roku termin Zjazdu Technicznego SP w Burzeninie.

Kolejny raz uczestniczyłem w nim jako "gość" z PA, co wiązało się z długa podróżą, niemniej widok znajomych twarzy i atmosfera imprezy nagradzają wszelkie niedogodności.

To było kilka wspaniałych dni i już czekam na przyszłoroczną edycję...

 
Tm-d710 modyfikacja gps/bt
SQ5OBU

Przez lata używania tmd710 jako odbiornika GPS używałem nawigacji Garmin nuvi . 

Zaletą tego rozwiązania były wyświetlane bicony na ekranie  nudzi, wadą jego rozmiary i kilometry kabli.

Kiedy kilkanaście dni temu zauważyłem że kolejne urządzenie wykazuje oznaki zużycia postanowiłem poszukać innego rozwiązania.  Internet podsunął kilka rozwiązań, ale inspiracją okazał się ten film

Pierwsze próby powiązania tmd710  z  tabletem via bt okazały się udane,  czego efektem była decyzja o modyfikacji kenwood,a i zamontowaniu w panelu  modułów gps i bt. 

Dzięki pomocy Grzegorza SP7VLM i Marcina SQ5OMO realizacja pomysłu  zakończyła się sukcesem, a kenwood znakomicie współpracuje  z aplikacjami aprsdroid i backcountry nawigator.
Kilka zdjęć z realizacji projektu do oglądnięcia w tej galerii.